Skip to main content

I přes skvělý výkon tanečníka na jevišti některá představení mohou působit neuceleně. Chybí jim jiskra. Co je tím faktorem, který dělá z vystoupení komplexní nadupanou show? Velkou roli hrají doprovodné efekty, který výsledný dojem podtrhnou a zajistí ten správný WOW efekt.

SFX efekty – jaké existují druhy

Jaké jsou nejběžněji používané druhy speciálních efektů a kde se s nimi setkáme?

Speciální efekty jsou hojně využívané nejen ve filmu, ale i na jevišti – při představeních, koncertech. Hodí se kamkoliv, kde chceme podpořit energii a akční atmosféru, rozdovádět publikum, nebo je ohromit velkolepým vizuálním prvkem.

Setkáme se s nimi i v ohnivých show. Tam jsou samozřejmě nejčastější ohnivé a pyrotechnické efekty, které podpoří ohnivou podívanou dalšími plameny a jiskrami.

Efektním doplněním představení může být ale například také kouřový (mlhový) stroj, nebo CO2 trysky. Ohnivé show také mohou být kombinovány s LED prvky a světelnými dekoracemi.

Ucelený koncept promyšlený do detailů vždy udělá na diváka dojem. Když vidíme perfektně synchronizovanou choreografii doplněnou o přesně načasované speciální efekty, je to zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Čím tedy můžeme show ozvláštnit?

Plamenomety

Co správně vygraduje ohnivou show? Víc ohně!

Dalšími hojně využívanými efekty jsou plamenomety. Jsou skvělým vizuálním doplněním ohnivé show, ale jistě jste je viděli i například na koncertech. Šlehající plameny dokáží diváka nabudit a předat mu energii, která v něm zůstane po celý zbytek akce.

Ruční plamenomety

Performeři s ručními plamenomety vyniknou jak na jevišti, tak při walking actech.

V plamenometu je malá propanová bomba či bomby, které performer otevře bezprostředně před použitím. Plamen pak zažehne zmáčknutím dvou spouští. Toto je ochranný prvek, který zamezuje možnosti spustit plamenomet nechtěně jednou rukou. Pro zažehnutí je nutné ho držet pevně oběma rukama a mačkat obě spouště zároveň. “Hlaveň” plamen směřuje přímo dopředu, neotočí se tedy nechtěným směrem, ale vždy tam, kam performer míří.

Každý vystupující, který vezme plamenomet do ruky, je plně proškolen v bezpečném používání. Mimo vystoupení je plamenomet vždy zajištěný klíčem a bomby s propanem pečlivě uzavřené.

Umělkyně Aliatrix s ručním plamenometen v ohnivé show

Pozemní plamenomety

Pozemní plamenomety jsou umístěné na jevišti, kde podpoří vybrané momenty show. Teplo z několikametrových plamenů ucítí nejen diváci v první řadě.

Plamen může být nepřetržitý, rytmicky šlehat, třeba i přímo do hudby. Programovatelné plamenomety se na vteřinu přesně spustí přesně tak, aby ještě víc upevnily celý vizuální zážitek.

Show manager s vámi před akcí zkonzultuje prostor a možnost umístění plamenometů. Strop musí být dostatečně vysoký, jeviště dostatečně prostorné a v okolí nesmí být hořlavé předměty, které by zamezily bezpečnému použití.

Jedná se o bezpečný efekt, který lze realizovat i v interiérové ohnivé show. Je tak ideální například na firemní večírek.

Kouřové stroje

Valící se mlha dokáže podtrhnout dramatické i romantické momenty.

S kouřovými stroji se setkal asi každý z nás, ať už v divadelním představení, nebo v klubu. Vypouští pomalu se valící dým, který bývá pro větší efekt nasvícený. V kombinaci s barevnými LED světly vytváří skutečně kouzelnou atmosféru.

Technicky vzato nejde o kouř – není cítit a při vdechnutí není škodlivý. Většinou jde o páru způsobenou zahřátím a následným ochlazením mlhové kapaliny. Existují také kouřové stroje využívající suchý led.

Stejně jako v jiných typech představení, i v ohnivé show kouř podtrhne dramatický moment, chvíli napětí, nebo zdůrazní důležitý bod příběhu.

CO2 trysky

CO2 je dalším způsobem tvoření kouřových efektů.

Narozdíl od kouřového stroje, ze kterého jde pomalá mlha, která se line při zemi a dlouho zůstává na místě, CO2 stroje vydávají silný intenzivní kouřový “zášleh”, který ihned mizí.

Trysky jsou oblíbeným využitím CO2 pro koncerty, kluby a pódia obecně. Děla vystřelují vysoké sloupce kouře, které dozajista doplní energickou atmosféru a každou divokou párty.

Jsou například dobrou alternativou k již zmíněným pozemním plamenometům do prostor, kde ohnivé trysky nelze z bezpečnostních důvodů umístit.

Pyrotechnické efekty

Tento druh efektů využívá indoor (stage) pyrotechnické patrony.

Tyto patrony jsou speciálně navržené pro využití i ve vnitřních prostorách a v blízkosti (nebo přímo v rukou) umělců. Tvoří jiskřivé efekty, které mohou mít různou barevnost, tvar a výšku. V ohnivé show je lze využít mnoha kreativními způsoby od pozemní pyrotechniky po připevnění na vybavení umělců.

Například ve svatební ohnivé show je velmi oblíbené pyrotechnické srdce, které je v roce 2023 novinkou.

Více o pyrotechnických efektech si můžete přečíst v našem článku.

Využití efektů v ohnivé show

Jakou roli mají SFX efekty v ohnivé show? Co od nich můžu čekat a jak zapůsobí na diváky?

Někteří by si mohli klást otázku: “Dívám se na ohnivou show se spoustou hořícího vybavení, která zanechá velký dojem sama o sobě. Opravdu je nutné přidávat ještě plamenomety?” Triky s ohnivým vybavením jsou zajisté hlavní náplní ohnivé show. Použití efektů je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Kombinace ručních plamenometů a pozemního plamenometu a dva umělci společnosti Aliatrix

Lidé jsou přirozeně přitahováni ke světelným efektům. Na ohňostroj koukají stále se stejným úžasem, jako když byli malé děti. Plameny a jiskry jsou uhrančivé. Naplňují nás energií a zároveň jistým pocitem klidu.

Dopřejme divákům tento úžas z krásné vizuální podívané plné světel.

Moment překvapení

Samotná ohnivá show je plynulou interakcí mezi performery a jejich vybavením. I když nás stále dokáží překvapit složitými triky, ze kterých se tají dech, choreografie má svou stálou “flow”.

Připravené efekty jsou na pódiu před spuštěním prakticky neviditelné – nebo spíš neviděné, protože publikum směřuje pozornost k vystupujícím. Když tedy náhle vyšlehne plamenomet, nebo je odpálena pyrotechnika, dodá to do představení nečekaný prvek. Diváci milují překvapení. 

Element gradace

Každá správná vizuální show graduje. Performeři publiku postupně odhalují své umění a možnosti. Energie stoupá a umělci ji předávají publiku. Celá show postupně směřuje k ukázce toho nejlepšího, co mají performeři v rukávu.

SFX efekty dokážou ve správný moment tuto gradaci ještě podpořit. Když už si publikum myslí, že vidělo všechno, že už přece nemůže přijít nic intenzivnějšího, než nadupaná choreografie, jeviště zaplní spoušť plamenů a jisker.

Jsou akce, jako například novoroční show, kde se vyžaduje extrémní gradace, protože celý večer vede k jednomu konkrétnímu momentu. Speciální efekty tento aspekt splňují na 100 %.

Pyrotechnický sfx efekt a umělec Aliatrix

Bezpečnost

Jsou SFX efekty bezpečné? Mohu je využít na své akci?

SFX efekty jsou navržené na použití v blízkosti lidí, proto nepředstavují bezpečnostní riziko. Přesto je nutné, aby s nimi manipuloval profesionál, který na vše dohlédne a zajistí maximální bezpečí pro vystupující i diváky. 

Důležité je si uvědomit, že studený oheň neexistuje, ale speciální efekty jsou uzpůsobeny pro využití v interiéru. Při profesionální manipulaci tak nehrozí žádné nebezpečí. Pouze maximální efekt pro diváky.

Pokud si nevíte rady s tím, jestli je možné efekty do show na vaší akci zapojit, nebo pronajmout efekty samostatně, vše konzultujte s obchodním zástupcem, nebo show managerem skupiny. Na místě pak vše zajistí bezpečnostní technik, který dohlédne na hladký průběh. Nemusíte si tak s SFX efekty dělat starosti, zkušený tým vše obstará za vás.

Leave a Reply