Skip to main content

Spoustě diváků proběhne při pozorování ohnivé show hlavou myšlenka: “Žonglují s pravým ohněm, nebo je za tím nějaký trik?” Herci, kaskadéři a další umělci mají své fígle, jako například divadelní sklo. Tak jak je to plameny? Existuje “studený oheň”?

Tato otázka je velmi častá

Je naprosto přirozené, že to diváky zajímá.

Ohnivá show je téměř magická podívaná a když vidíme, s jakou lehkostí si tanečníci s ohnivým vybavením pohrávají, napadá nás, jestli za tím opravdu nějaká magie je. S otázkou, zda se jedná o “pravý” oheň, nebo zda používáme bezpečnou alternativu, za námi chodíte prakticky na každém vystoupení. Není to žádné tajemství a o odpověď na tuto otázku se s vámi rádi podělíme.

Co je studený oheň? – Chemická teorie – „Oheň který nepálí“

Než se dostaneme k otázce, zda se studená varianta ohně používá pro vystupování, podíváme se na to, jestli lze takový oheň vůbec vytvořit.

Odpověď je ano, studený oheň skutečně existuje. Za použití správných chemikálií je možné vytvořit oheň, kterým se nemůžeme spálit. Jak to funguje?

Jak docílit studeného ohně

Jaké chemikálie a jaký postup použít?

Když smícháme methanol s vodou, při zapálení je výsledkem modrý plamen s velmi nízkou teplotou hoření. Dokonce takovou, že si nejen nespálíme ruce, ale i zapálený papír zůstane neporušený. Tohoto druhu hoření můžeme dosáhnout i za použití dalších chemikálií ve správném poměru a teplotě.

Umělkyně společnosti Aliatrix s ohněm, ohnivá show, studený oheň, vystoupení

Používá se studený oheň při ohnivé show?

Už víme, že studený oheň (nebo někdy umělý oheň) existuje. Nabízí se tedy druhá otázka – používají ho vystupující, aby se nespálili?

Odpověď na tuto otázku je (možná překvapivě) ne, nepoužívají

Hoření ohnivého vybavení opravdu není nijak odlišné od ohně, který všichni z běžného života známe. Ani složením, ani teplotou.

Podíváme se na to, jak příprava a zapálení ohnivého vybavení probíhá, a jak docílí performeři toho, aby bylo vystoupení bezpečné.

Jak se oheň pro ohnivou show používá

Jakým způsobem ohniví performeři své vybavení zapalují?

Nezávisle na druhu a tvaru vybavení je místo, které je určené k hoření (“hořák”), omotané kevlarem. Nehořlavá část vybavení je většinou kovová. Kevlar je bezprostředně před vystoupením namočený do hořlaviny, nejčastěji lampového oleje, který se do něj nasákne.

Poté vybavení vystupující zapálí a jde bavit publikum svými dovednostmi.

Hoření tedy probíhá za vysokých teplot a plamen je stejný, jako ten v kamnech, ohništi, nebo na svíčce. Dokonce ani kaskadéři ve scénách, kdy jsou celí v plamenech, studený oheň nepoužívají. Popálit se o něj tedy rozhodně lze a rozhodujícím faktorem je zručné zacházení.

Proč se nepoužívá studený oheň?

Když bezpečná varianta plamene existuje, proč se nepoužívá?

Hoření směsi methanolu s vodou vypadá velmi odlišně. Plamen je slabý a namodralý, se “skutečným” ohněm ho tedy ani na pohled zaměnit nelze. Nejen, že by tak vystoupení nevypadalo autenticky, ale triky by rozhodně ani vizuálně nevynikly.

Pro interiérové ohnivé show jsou někdy používané alternativní hořlaviny, ze kterých je méně kouře, i v takových případech ale oheň není ničím zvláštní.

Žlutá záře plamenů a žár na tváři dodává ohnivé show nezaměnitelné kouzlo, které nelze nijak nahradit. Diváci, kteří pozorují představení zblízka, teplo ohně cítí, a stejně tak ho cítí vystupující. Vždyť právě vnímání všemi smysly je to, co dělá z ohnivé show tak poutavou podívanou.

Plivání a polykání ohně

Některé prvky show vyžadují přímý kontakt s ohněm. I v tomto případě jde o pravé plameny?

Dokonce i při přejíždění hořákem po kůži, plivání a polykání ohně jde opravdu o pravý oheň. Důležitá je technika provedení, která zajišťuje bezpečí performera i diváků.

Zejména tyto dovednosti jsou ale velmi rizikové. Za žádných okolností by neměly být zkoušeny amatéry bez profesionálního výcviku a dozoru.

Je tedy žonglování s ohněm nebezpečné?

Pokud umělci nepoužívají bezpečnou variantu ohně, hrozí jim popálení?

Umělec Aliatrix s ohnivou dragon staff, polikání, plivání ohne

Každá ohnivá show je prováděná za maximálně bezpečných podmínek, ale tím faktorem, který bezpečí zajišťuje, rozhodně není jiný druh ohně.

V první řadě jde o roky trénování, kteří performeři mají. Každý vystupující ví, jak s vybavením zacházet tak, aby předešel zranění sebe i okolí. Za roky tréninku se vybavení stane jeho prodlouženou rukou a je si dobře vědom toho, jak a kam se hýbe. Periferně pozoruje své kolegy umělce a drží si dostatečný odstup.

V prostoru pro show musí být také dobře zajištěná bezpečnost. Vystupující musí mít dostatečný prostor pro pohyb a diváci musí stát v bezpečné vzdálenosti. Se zajištěním bezpečí v prostoru vaší akce vždy ochotně poradí show manager a na místě vše zkontroluje. V neposlední řadě jsou na místě vždy hasicí přístroje a na většině eventů i požární dozor.

I když už odpověď na otázku, zda se při ohnivých představeních používá studený oheň, znáte, není se čeho bát. Adrenalin ze show si můžete v klidu užít s vědomím, že je pravý oheň v rukou zkušených profesionálů. Vychutnejte si plně autentický zážitek z žonglérského umění.

Zdroje: https://old.vscht.cz/fch/pokusy/62.html

https://plus.rozhlas.cz/studeny-plamen-kterym-se-mel-podle-komunistu-upalit-palach-nepouzivaji-ani-7727184

Řekněte nám svůj názor