Skip to main content

Divák s napětím sleduje ohnivou show. Ve chvíli, kdy už si myslí, že větší gradace nepřijde, performeři spustí velkolepý závěr představení se sálajícími plamenomety a pyrotechnickými efekty, který dozajista zanechá dojem. Jako pořadatel akce ale jistě máte ohledně pyrotechniky otázky. “Jak vlastně funguje? Jakou pyrotechniku můžu na akci mít? Je zcela bezpečná?”

Jak je pyrotechnika v show využívaná

Pyrotechnika má obrovský potenciál vyzdvihnout klíčové momenty show a uvést diváka v úžas. Aby byl tento potenciál naplno využitý, je třeba nad správným umístěním dobře přemýšlet.

Jakým způsobem je zakomponovaná a jaké pocity vzbuzuje v divákovi?

Tak, jako jsou lidé zcela přirozeně fascinováni hypnotickým živlem ohně, jiskry a světla pyrotechniky ve většině lidí probouzí až dětský úžas. Stejný úžas, s jakým pokaždé koukáme na ohňostroj.

Narozdíl od ohňostroje (například v novoroční show), bouchajících světel vysoko na nebi, daleko od pozorovatele, pyrotechniku v show divák sleduje zblízka. Jiskry létají v bezprostřední blízkosti vystupujících a návštěvníci v předních řadách ucítí i teplo plamenometů. To přináší pocit napětí, adrenalinu. Tento pocit vtahuje diváka do show a probouzí v něm silné emoce.

Podpoření správného momentu

Pyrotechnika je v show většinou využívaná jako moment překvapení a element gradace ve velkém finále představení. Správně synchronizovaná s choreografií a hudbou má velmi silný efekt.

Pokud máte v hlavě jiný důležitý moment akce, který lze efekty podpořit, můžou velmi dobře fungovat jak při nástupu hvězdy večera, tak při vyhlašování ceny. Fantazii se meze nekladou. Stage pyrotechniku lze bez problémů využít i ve vnitřních prostorách.

Ukázka pyrotechniky ve vystoupení, ohnivá show

Ovládání pyrotechniky

Asi těžko si představíme, že by během vystoupení běhal technik po jevišti a pyrotechniku zapaloval manuálně. 

Jak je tedy ovládaná?

Stage pyrotechnika je spouštěna elektrickým odpalem. Jednotlivé části jsou propojené kabely a odpalují se na dálku, stejně tak jako větší ohňostroje. Odpal je buď načasovaný, nebo spuštěný manuálně zmáčknutím konkrétního tlačítka.

Jaké jsou nejčastější druhy indoor pyrotechniky?

Pyrotechnické indoor patrony

Barevné jiskry létající do výšky několika metrů pro bezpečné využití na jevištích a ve vnitřních prostorách 

Pyrotechnické patrony vypadají jako klasické ohňostrojové, které všichni známe – malý válec naplněný směsí s chemickým složením, které má při hoření různé barvy a efekty. Narozdíl od ohňostrojových ale nelétají s výbuchem do vzduchu, pouze spouští gejzír barevných jisker, proto se není třeba obávat, kam patrona poletí, a zda někoho nezraní.

Indoor patrony rozlišujeme podle několika parametrů:

  • druhu efektu
  • barvy
  • výšky efektu
  • doby efektu

U stejného efektu si tedy můžeme například zvolit, jestli bude létat do výšky 2, nebo 5 metrů a jestli bude efekt trvat 5, nebo 20 vteřin.

Umělec a pyrotechnika v ohnivé show, vystoupení, večírek

Patrony lze v show využít mnoha kreativními způsoby.

Pozemní pyrotechnika

Nejčastějším využitím indoor patron je umístění na jeviště mimo prostor, kde se pohybují vystupující – nechceme je zakrýt efekty před nimi, proto je lepší je umístit za performery nebo například po stranách jeviště.

Patrony jsou bezpečně upevněné tak, aby se nemohly samovolně otočit, spadnout a zůstaly namířené správným směrem.

Divák si jich na první pohled nevšimne, dokud nejsou spuštěné, o to více dodají momentu překvapení.

Pyrotechnická spirála

Krásný efekt vytváří pyrotechnická spirála, neboli Catherine wheel.

Patrony jsou umístěné na ramena otočného kola tak, aby kolo poháněly. Výsledkem je vizuálně velmi poutavá podívaná, která skvěle doplní každé jeviště.

Pro menší vnitřní prostory může mít kolo průměr do několika metrů, pro velkolepou venkovní podívanou může být v průměru například až do 16 metrů.

Pyrotechnické vybavení

Pyrotechnika může být také zapojena přímo do choreografie.

Patrony jsou upevněné na konce vybavení umělců, který s nimi manipuluje. Pohled na pyrotechniku v bezprostřední blízkosti performera – v zásadě přímo v jeho rukou – diváka nadchne. Tato jedinečná podívaná je ovšem v profesionálním provedení stále plně bezpečná a ani vystupujícím, ani přihlížejícím nic nehrozí.

Ohnivé kulisy

Stage při ohnivé show, nebo třeba i při focení mohou zdobit i hořící dekorace

Kovové konstrukce v různých tvarech určené pro zapálení s bezpečným kontrolovaným hořením doplní atmosféru a ozdobí jeviště při show. Pro unikátní fotky s ohnivým pozadím lze ohnivé kulisy také kreativně využít.

Ohnivé srdce

Velmi oblíbenou dekorací je dozajista hořící srdce. Zapálená konstrukce ve tvaru srdce je doplňkem, který se skvěle hodí například pro romantickou svatební show a svatební focení. Pokud hledáte netradiční program na svatbu, nebo toužíte po jedinečných fotkách, focení ve tmě s ohnivým srdcem v pozadí a dalšími efekty je pro vás to pravé. Svatební fotky jsou vzpomínkou na celý život – spojte je se zážitkem a nechte si vytvořit krásnou památku.

Výhody indoor pyrotechniky

Už jsme probrali jsme výhody jako například vizuální podpoření správného momentu, ale jaké jsou praktické vlastnosti indoor efektů, které je zásadně odlišují od jiných druhů pyrotechniky?

Bezpečné použití

Každý známe odstrašující příběhy nesprávné manipulace s pyrotechnikou. Pamatujeme si, že od odpalovaného ohňostroje se musíme co nejrychleji vzdálit. Potenciálně nebezpečnou částí ohňostroje je ale právě onen výbuch, který musí mít dostatečnou sílu, aby vymrštil petardu vysoko do vzduchu. Má tím pádem i sílu vážně zranit nejen toho, kdo s ní manipuluje, ale i přihlížející dav, ptáky a jinou zvěř.

Obzvlášť v posledních letech je etičnost použití ohňostrojů vzhledem k množství zraněné zvěře velmi diskutovaným tématem.

Ukázka pyrotechniky ve vystoupení

Indoor pyrotechnika ovšem nevybuchuje, nikam nelétá. Samotné jiskry nezpůsobují zranění – prskavky také bez obav držíme v ruce. Je tak možné ji použít v interiérech, a to i v bezprostřední blízkosti vystupujících.

I tak je ale nutná manipulace pouze profesionálem, který má dostatečné znalosti a zkušenosti!

Žádný hluk

Indoor pyrotechnika vydává jen tiché syčení. Jinak by nebylo možné ji využít během show, protože by přehlušovala hudbu.

Nemusíte tak dětem zacpávat uši, ani se bát o psy. Krásné vizuální efekty si můžete užít v klidu a s poslechem pouze případného hudebního doprovodu.

Pokud tedy pořádáte akci, ať už novoroční oslavu, nebo svatbu, a chcete ji doplnit o vizuální efekty, ale zdráháte se použít ohňostroj z výše zmíněných důvodů (bezpečí, plaší zvířata, lekají se malé děti, může zranit zvěř), indoor pyrotechnika je ideálním řešením. Přinese podívanou na barevné efekty ještě blíž divákům, a to naprosto bezpečně.

Leave a Reply