Skip to main content

Už jste někdy slyšeli pojem ohnivá show, fire show, či fire performance? Nebo jste ji dokonce viděli naživo a rádi byste věděli, zda je možné si takové vystoupení objednat i na vaši akci? V následujícím článku se dozvíte, co znamená moderní ohnivá show, jak postupovat a co zvážit při výběru show na vaši událost.

Co se skrývá pod pojmem “ohnivá show”?

Exotické tanečnice s ohněm, polykači ohně, žongléři – co se vám vybaví, když se řekne ohnivá show? A co si pod tím vlastně správně představit?

Tradiční ohnivá show

Všechny uvedené příklady jsou v zásadě správné. Ohnivé tance byly historicky využívané často rituálně, a dodnes se s tím můžeme setkat, obzvlášť v zemích, jako je Mexiko, Indie, Polynésie. I u nás můžete potkat performery věnující se tradičnějšímu ohnivému umění, jako spojení ohně a břišních tanců, polykání ohně, nebo plivání. Takové vystoupení je často inspirované právě zmíněnými rituálními tanci, orientem, či fakírskými dovednostmi.

Tito umělci se ale většinou nezaměřují na sestavení velkolepého večerního programu a zajištění managementu show pro větší akce.

Moderní ohnivá show v Česku

V současnosti u nás pojem ohnivá show nejčastěji označuje skupinu profesionálních performerů, tanečníků a artistů předvádějících choreografované vystoupení s hořícím vybavením.

Vystoupení spojuje prvky tance, někdy divadla a akrobacie, žonglování a tzv. “točení” s ohnivými pomůckami (fire spinning). Mezi nejpoužívanější vybavení, se kterými se u českých umělců můžete setkat, patří například jedna či dvě tyče, ohnivé vějíře, pochodně nebo poi. 

Každé z vybavení se skládá z kovové nehořlavé části a z míst omotaných odolným savým materiálem (nejčastěji kevlar), který se pak namáčí do hořlavé kapaliny (např. lampový olej). To umožní kontrolované hoření trvající pouze pár minut potřebných k vystoupení, po kterém je vybavení uhašené.

Součástí show také bývají pyro efekty, ohňostroje, nebo plamenomety, které dodají celé show ten správný wow efekt.

Kam se takové představení hodí?

„Pořádám večírek, oslavu, svatbu, ples – je vůbec ohnivá show na podobné typy událostí vhodná?“

Fire show se perfektně hodí na neformální večírky a festivaly, kde svou energií zapadne do již rozprouděného večera, nebo naopak při zahájení zažehne pořádnou jiskru a každé párty tím dodá notnou dávku energie. 

Co ale na formální akce, jako jsou plesy, firemní setkání, svatby?

I mezi elegantní upravené hosty tento typ show bez problémů sedne. Dodá element nečekaného a vzrušujícího, vyjímečnou podívanou, kterou nikdo z pozvaných na podobné události nečeká. Hosté si pak mohou odnést nezapomenutelný zážitek.

Ohnivá show se hodí prakticky kamkoliv do otevřeného venkovního prostoru, ale lze ji provádět i v interiéru při dodržení bezpečnostních podmínek.

Oheň samozřejmě nejvíc vyniká ve tmě. Je vhodné, když je prostor určený pro show co nejméně osvětlený. Pokud si nejste jistí, jestli je prostor pro ohnivou show dobře uzpůsobený, přesnější informace vám vždy podá obchodní zástupce, nebo show manager.

Čím je ohnivá show unikátní?

Pozorování ohně je hypnotické, a tím spíš, když jeho energii podpoří svým pohybem zkušený tanečník.

Obzvlášť divákovi, který sleduje ohnivou show poprvé, přinese nezaměnitelný pocit vzrušení, adrenalinu a napětí. Publikum až do konce ani nedutá a sleduje, jak hladce si performeři pohrávají s hořícím vybavením. “Zvládne ten složitý trik? Chytí vyhozenou tyč?” Hosté cítí teplo z ohně i na několik metrů a jsou tak více vtažení do celé show. 

Je krásné ohnivé vystoupení sledovat na obrazovce, ale naživo uchvátí opravdu všechny smysly.

Tento zážitek z vašeho večírku si jistě budou pamatovat ještě dlouho.

Ohnivá show na míru

Každé představení není stejné. Nechte si sestavit takové, které se pro vámi pořádanou akci perfektně hodí.

Přestože performeři vychází z připravených dobře secvičených choreografií, různé aspekty celé show je možné upravit tak, aby atmosférou podpořila typ události. Jinak bude vypadat show na bujarém večírku, na svatbě nebo na firemním plesu.

Už jenom výběr hudby může úplně změnit celou náladu:

  • Sedne vám pomalá romantická skladba, šamanské bubny, nebo něco rockového?
  • Mají být kostýmy zahalené, nebo odvážné?
  • Dáváte přednost minimalističtějšímu duu performerů, nebo velkolepému představení čtyř lidí s doprovodnými efekty?

Tyto informace nejsou žádné detaily a při plánování dbejte na to, že s obchodním zástupcem skupiny vyberete ten pravý druh show a přizpůsobíte vše tak, aby vám to maximálně vyhovovalo. Tak může ohnivá show na vámi pořádané události naplno využít svůj potenciál.

Není to nebezpečné?

Nemůže se něco pokazit? Budu mít na akci vážené hosty, drahé vybavení, pronajatý prostor.

Při provedení profesionálními performery je vše naprosto bezpečné. Při správném postupu s vámi show manager provede předběžnou technickou konzultaci, kdy se zeptá na podrobnosti ohledně prostorů, které máte k dispozici – exteriér/interiér, velikost pódia či dostupné plochy, výška stropů, rozmístění dalšího vybavení, jako jsou reprobedny, DJ pult aj. 

Pak znovu vše projde na místě a zajistí, že jsou podmínky pro show bez rizik. Samotní tanečníci si také během vystoupení hlídají prostor a zkušeně se pohybují tak, aby jim, ostatním artistům, ani divákovi nic nehrozilo. Často je při konzultaci prostorů i samotném vystoupení přítomný pověřený člověk od požární ochrany, či přímo hasičů.

Chci fire show na akci, jak postupovat?

V česku působí několik skupin věnující se ohnivé show. Jak vybrat tu správnou?

Ohniví performeři působí na mnoha místech v Česku, a i když nesídlí zrovna blízko, na vystoupení běžně dojíždí po celé republice i do zahraničí. Koukněte se na fotky a videozáznamy a hledejte takovou, která vás zaujme. Na stránkách pak najdete nabídku show, ukázky a v ideálním případě recenze.

Pokud jste již našli webové stránky či sociální sítě skupiny, která vás oslovila, nebojte se je nezávazně kontaktovat se všemi vašimi dotazy. Pokud jste vybrali zkušené performery s profesionálním přístupem, manažer či jiná kontaktní osoba s vámi probere všechny vaše otázky, zkonzultuje detaily vaší události a věnuje čas tomu, aby s vámi připravil ohnivou show přímo vaší akci, požadavkům, prostorům a finančním možnostem na míru. Nemusíte mít přesnou představu o veškerých náležitostech předem. Od toho je k vám ruce člověk, který plánování show rozumí, a provede vás celým procesem.

V mých prostorech ohnivá show nepůjde. Existují alternativy?

Populární alternativou ohnivé show vhodnou do všech interiérů je světelná show (light show), která využívá LED vybavení pro vytvoření světelných efektů. Možná je i kombinace obou druhů show dohromady.

Leave a Reply