Skip to main content

Viděli jste ohnivé vystoupení a honí se vám hlavou, co všechno musí performeři zajistit pro bezpečný průběh? Zvažujete ohnivou show na vaší akci a chcete vědět více o tom, jak profesionálové postupují? Přečtěte si následující článek a nahlédněte do zákulisí.

Přípravy před show

Přípravy nezačínají těsně před odjezdem na show, ale už při samotném trénování a domluvě podrobností.

Když se řekne bezpečnost, každého asi napadnou otázky ohledně zacházení s ohnivým vybavením, materiálu kostýmů apod. Alfou a omegou bezpečné show je ale přitom už samotný koncept celého vystoupení. Prostor, pohyb performerů po jevišti, načasování, rozmístění kulis, to vše musí dávat perfektní smysl a musí být dobře promyšlené tak, aby se v maximální míře předešlo potenciálně rizikovým situacím. Zajištění bezpečnosti začíná už prvním telefonátem, při kterém ohnivou show poptáváte.

Komunikace s klientem

ohnivá show na firemní večírek, párty

 

Plánujete velkou firemnní akci a show manager ohnivé skupiny vyžaduje přesné informace ohledně prostoru, času, programu. Neporadí si bez toho?
Jaká je přesná plocha stage? Jaký je povrch? Jak je vysoký strop? Jsou na něm reflektory? V kolik hodin bude vystoupení? Jak vypadá backstage? Kolik bude času na přípravu prostoru před samotnou show?

Je několik měsíců před akcí a vy na tyto otázky možná ani zatím neznáte odpověď. Ostatní to nepotřebují vědět, proč ohnivá skupina ano?

Ohnivou show lze přizpůsobit různým podmínkám, ale je potřeba vše vědět dopředu, aby se na to bylo možné připravit. Upravit množství performerů, sbalit vhodnou obuv, koupit jinou výšku efektu pyrotechnických patron. Některé otázky jsou nutné, protože vás některé aspekty zásadní pro vystoupení nemusí napadnout, pokud nemáte předchozí zkušenost:

  • Pro maximální efekt musí být přiměřená tma – je čas naplánovaný po setmění?
  • Neosvěcuje jeviště jiný zdroj světla natolik, že oheň nevynikne?
  • Mají performeři a hostessky zajištěné místo, kde mají dostatek času na všechny potřebné přípravy?

Show manager vám vše vysvětlí a probere s vámi všechny podrobnosti. Nemusíte se bát, že něco opomenete. Snažte se mu ale podávat co nejpřesnější informace s dostatečným předstihem.

Trénování choreografie

Pohyb umělců a střídání vybavení musí dávat smysl nejen esteticky, ale i z bezpečnostního hlediska.

Trénujeme nejen konkrétní taneční a žonglérské prvky, ale také pohyb po prostoru mezi jednotlivými částmi vystoupení, zapalování a hašení vybavení. Připravené vybavení a hořící dekorace jsou vždy rozmístěné tak, aby performerům nevadily v pohybu a neměli je v cestě. Také musí být rychle po ruce, když na ně přijde čas. Vždy je přesně rozdělené, kdo má za úkol co zapalovat, v jaké části skladby, kudy hořící vybavení ponese, jak ho předá. Stejně tak kam se bude poté vybavení odkládat, případně kdo ho uhasí a jak, apod.

Vybavení a kostýmy

ohnivá show, šou

Důležitá je nejen samotná výroba, ale i průběžná kontrola.

Materiály použité pro výrobu vybavení a kostýmů a kontrola technického stavu jsou jedním z důležitých bodů. Na kostýmy jsou používané co nejméně hořlavé látky jako kůže, koženka, bavlna. Pokud si vizuál žádá zakomponování více hořlavé části, musí být snadno odnímatelná. Pro zvýšení bezpečnosti ji lze před vystoupením ještě navlhčit. Kostýmy musí být pohodlné a nesmí omezovat performera v pohybu.

Co se týká vybavení, kontroluje se opotřebení. Nepřepálil se nějaký hořák? Nepovolil spoj? Drží všechny šroubky?

Bezpečnost během show

Show je secvičená, vybavení přichystané. Co se děje, když dorazíme na místo?

Komunikovat se show managerem budete nejen předem telefonicky či osobně, ale i přímo na místě před začátkem akce. Je potřeba obhlédnout prostor i zázemí a vše zkontrolovat. Ideální je i možnost prostorové zkoušky přímo na jevišti.

Neméně důležitá je průběžná komunikace ohledně času vystoupení. Přípravy musí proběhnout pečlivě a s dostatečným předstihem.

Prostor

Na co se soustředíme před i během vystoupení?

Nejdůležitější je velikost prostoru. Mají všichni vystupující dostatek místa? Nejsou v bezprostřední blízkosti hořlavé dekorace? Neméně důležitý je také povrch. Jinak se vystupuje na betonu, mokré trávě a kluzkých parketách. Performeři nesmí mít v cestě nic, o co by mohli zakopnout.

Důležité je také rozmístění pyrotechniky. Ta mívá efekt běžně od 3 do 8 m a obzvlášť v interiérech je nezbytné vytyčit místa, kde ji lze odpálit naprosto bezpečně.

vPo show

Pro performery práce se závěrem show nekončí. Čeká je ještě úklid a balení vybavení. Vše je potřeba nechat nejprve vychladnout, pečlivě odpojit pyrotechniku, vše důkladně zabalit a připravit na odvoz.

Zpětná vazba

svatební vystoupení, ohnivá show, ohnivé srdce

Pojďme si povědět, co se povedlo, a co bylo možné udělat lépe!

Nesmíme podcenit důležitou roli zpětného hodnocení celé show, ať už ze strany klienta, show managera, nebo samotných performerů. Spokojenost klienta a publika je to hlavní a zajímá nás, jak jste byli s vystoupením i komunikací kolem něj spokojení. Stejně tak i my rádi dáme feedback k zajištění vhodných podmínek pro ohnivou show.

Show manager po každém svatebním vystoupení také probírá s performery nejen průběh show (co se povedlo a co je možné zlepšit), ale také průběh příprav – jak byli spokojeni se zázemím, jak se jim vystupovalo. Každý prostor a každá show jsou něčím unikátní a každou zkušenost využíváme ke zlepšení.

Co můžete pro performery udělat?

Závěrem si pojďme povědět, co je možné udělat pro maximální bezpečnost ze strany vás, klienta.

Pokud se ptáte, čím můžete k hladkému průběhu přispět, máme pro vás několik jednoduchých tipů, na co si dát v komunikaci ohledně ohnivé show na vaší akci pozor. Jak můžete performerům zajistit přívětivé pracovní prostředí?

Přesná komunikace ohledně podrobností

Snažte se podat včas co nejpřesnější informace. A pokud si nejste jistí, nebo znáte potenciální problém, nezatajujte ho. Je třeba jednat maximálně otevřeně.

Stává se, že klient nadiktuje úplně jiný rozměr a stav prostoru, než je realita, a show je třeba ještě dodatečně na místě překopat a upravit. To není ideální ani pro jednu stranu.

Zkušení profesionálové si samozřejmě poradí s ledasčím, ale všechny naše požadavky opravdu mají smysl. Pokud chcete co nejvíce bezpečnou ohnivou show, dejte performerům možnost se připravit předem specificky na podmínky, ve kterých budou vystupovat.

Dostatek času a prostoru pro přípravy

ohnivé vystoupení

Show je na několik minut, ale přípravy na několik hodin.

Performeři potřebují nejen šatnu, kde se mohou převléct a nalíčit, ale také dost prostoru pro vybalení vybavení před show. Zhruba půl hodiny až hodinu před představením také potřebují místo, kde mohou hořáky ohnivého vybavení namočit do lampového oleje (ideálně úplně stranou od diváků – nechceme zkazit překvapení odhalením příprav). Vybavení si poté potřebují nachystat do blízkosti jeviště, aby na váš signál zvládli během pár minut vše rozmístit a připravit jeviště pro show.

Dostatek pohodlí a času pro přípravy pomůže zajistit maximální preciznost.

Důvěřujte profesionálům

Pokud na něčem trváme z hlediska bezpečnosti, věřte nám.

Když říkáme, že diváci opravdu nemohou stát takhle blízko, že tahle kulisa na jevišti je hořlavá a nemůže tam být, když je strop sice vysoký 4 m, ale 2 m nad námi jsou drahé reflektory, a vy chcete 3 m pozemní plamenomety, poslouchejte nás. Pokud to bude jen trochu možné, vždy se budeme snažit najít kompromis, ale pokud na něčem opravdu trváme, má to smysl.

Na každém představení se snažíme zajistit maximální bezpečí performerů i diváků tak, aby si všichni užili krásnou podívanou bez stresu a komplikací.

Leave a Reply