Každoročně města a vesnice pořádají mnoho událostí, ať už na oslavu významných dnů v roce, nebo pro obohacení obyvatel kulturním programem. Ohnivá show může být netradičním zpestřením pro různé příležitosti.
Tradice
Oheň provází naše zvyky již od pradávna. Na slavnostech nesměl chybět.
Umění ovládat oheň bylo jedním z největších objevů lidstva. Tento živel v nás od počátků budí různé emoce – radost, fascinaci, pocit bezpečí, respekt. Naši předkové mu připisovali magické vlastnosti a byl součástí mnoha lidových slavností v průběhu celého roku. Některé z těchto zvyků dodržujeme dodnes. Pojďme se podívat na významné české svátky a roli ohně během jejich oslav. Jak byl oheň využíván v historii a jak můžeme zapojit ohnivou show do městských slavností v dnešní době?
Masopust
Oheň jako součást průvodu masek.
Masopust je dnem bujarých oslav končící zimy, radovánek a hodování. Nedílnou součástí je hlasitá muzika, tanec, jídla a piva, co jen hrdlo ráčí, a samozřejmě také průvod masek. Lidé si oblékají zábavné maškary a vyráží s nimi do ulic. Čím vtipnější maska, tím lepší. V tento den se lidé chtěli bavit. Tradičně vždy nesměla chybět postava šaška, který bičem odháněl nemaskované.
Právě šašci a kejklíři žonglující s ohněm se skvěle hodí do masopustního průvodu, nebo jako doplňující kulturní program. I když dnes už uvidíme průvody málokde, stále si můžeme tento svátek připomínat v nové podobě.
Pálení čarodějnic
Kam jinam se oheň hodí, než na Čarodějnice?
Pálení čarodějnic je jedním z nejoblíbenějších zvyků, který i v současnosti v každém městě a vesnici přetrvává. Děti se těší, až se budou moct přestrojit za čarodějky a čaroděje a netrpělivě čekají na večer, kdy se zapálí vatra. Zapalování velkého ohně je magický moment nejen pro děti, ale i dospělé.
Kde má tato tradice původ? Dříve lidé věřili, že se v čas filipojakubské noci slétají čarodějnice na svůj sabat a zlo má větší moc, než obvykle. Dodržovali různé zvyky na odehnání zlých sil. Stavení se kropila svěcenou vodou, kolem domu se na ochranu zapichovaly pruty, trní a vidle. Mimo jiné se také se na vyvýšených místech zapalovaly ohně, výraz “pálení čarodějnic” je tedy symbolický pro vyhánění zla.
Zapálení vatry ale nebývá jediným bodem programu současných Čarodějnic a ohnivá show se pro tento svátek perfektně hodí.
Svatojánská noc
Ohně pro oslavu sklizně a končícího léta.
Letní slunovrat je dobou, kdy oslavujeme hojnost, plodnost, mládí a život. Země dala svou úrodu a přichází žně. Svatojánské ohně představovaly sílu slunce, které má v tento den největší moc – poté s přicházející zimou slábne. Kolem ohňů se tančilo a hrály se různé hry. Dívky si pletly věnce z kvítí a házely je skrz oheň chlapcům, kdy chycený věnec měl znamenat věrný vztah. Mládenci přes oheň skákali, aby se jich drželo dobré zdraví, páry pak pro štěstí v manželství. Lidé věřili, že se v lesích v tento den objevují magické rostliny a bytosti.
Také tento tajemný kouzelný svátek je krásnou příležitostí pro ohnivé vystoupení. Tanec s ohněm skvěle doplňuje původní tradice a může se stát jedním z bodů oslav vrcholu léta.
Dušičky
Svíčky i strašidelné kostýmy.
I v tento den má u nás oheň velký symbolický význam. Zapalování svíček na hrobech našich blízkých je zvykem, který dodržujeme dodnes. Lidé věřili, že oheň ukáže duším cestu. Přestože se u nás Dušičky tradičně vedly spíše v duchu tichého vzpomínání na zemřelé, postupně se k nám dostávají i zvyky z jiných zemí.
Halloweenské masky však nejsou čistě americké, i v některých částech Česka lidé vyráželi na průvod strašidelných masek. Kostýmy strašidel baví děti i dospělé a jsou námětem různých akcí, často hudebních a tanečních, které mohou být doplněné performery s ohněm. Oheň v rukou tanečníků přestrojených v Halloweenských maskách dokáže být opravdu jako z jiného světa.
Mikuláš
Zapojte do mikulášského představení pekelníky s ohněm!
Oblíbené trio Mikuláše, anděla a čerta budí v některých dětech nadšení, v některých respekt. Živel ohně je spjatý s peklem a kdo jiný by ho měl v tento den mít, než čerti. Ti nemusí děti pouze strašit. Mohou je také bavit! Například příběhovým vystoupením s ohnivým vybavením.
Nový rok
Pyrotechnická ohnivá show jako doplněk či alternativa ohňostroje.
Oslavy Nového roku jsou každoročně velkolepé. Patří k nim nejen ohňostroje, ale také zajímavý program během večera – lidé se chtějí bavit a tvořit hezké prožitky se svými blízkými právě na přelomu starého a nového roku.
Ohnivá show doplněná o pyrotechnické efekty jistě dopřeje divákům nevšední zážitek. Představení může začít třeba pár minut před půlnocí, aby oslnivý jiskřivý závěr spustil právě s úderem dvanácté. Divadelní pyrotechnika je tichou a bezpečnou alternativou ohňostrojů pro ty, kteří chtějí šetřit přírodu a využít pro novoroční oslavy jiných vizuálně zajímavých prvků. Více o pyrotechnice používané v ohnivé show si můžete přečíst zde.
Kulturní akce
Ohnivá show rozproudí každý kulturní program.
Městské oslavy ale nemusí být pouze v den významných svátků. Městem pořádané kulturní akce si také zaslouží krásnou podívanou. Ať už jde o hudbu, nebo divadelní a jiná zábavná vystoupení, ohnivé představení může být nezapomenutelnou tečkou celého programu. Jde o spojení tance, divadla, žonglování a nového cirkusu s moderními technologiemi a efekty. Všem návštěvníkům, dětem i dospělým, tak dopřeje netradiční zážitek, na který budou jistě ještě dlouho vzpomínat.
Závěrem
Městské slavnosti byly od nepaměti spjaté s ohněm.
Ať už značil hojnost, nebo měl odehnat zlé duchy, lidé se kolem něj shromažďovali a oslavovali významné dny v roce. V dnešní době můžeme na tyto tradice navázat a doplnit je o ohnivé vystoupení. To v sobě snoubí přírodní nezkrotnou energii tohoto živlu, který lidstvo provází již od počátků, a novodobé žonglérské a cirkusové prvky, které z něj dělají vizuálně atraktivní moderní podívanou. Show lze tematicky uzpůsobit tak, aby se dobře hodila na danou příležitost, ať už kostýmy, nebo divadelními prvky a interakcí s diváky. Uvažujete, čím zpestřit městské slavnosti? Ohnivá show je skvělou volbou.
Zdroje: https://cesketradice.cz/